Tim Hofman is het goed zat: ‘Johan Derksen seksistisch over Maan’
Tim Hofman is het goed zat met de manier waarop zangeres Maan de Steenwinkel wordt neergesabeld in de media. Hij geeft met name Johan Derksen een tik op de vingers. “Het is seksistisch.”
© SBS Maan de Steenwinkel is al geruime tijd alles behalve geliefd in de media. Ze wordt behoorlijk beschimpt omdat ze volgens critici nogal pretentieus gedrag vertoont. Johan Derksen vindt haar artistieke ommezwaai bijvoorbeeld lachwekkend. “Ze kan niet zingen! Ze heeft niks! Ze zingt zoals ieder buurmeisje zingt!”, aldus de VI-snor.
Tim in de bres
Heel onaardig, vindt Tim Hofman het. “Het is niet de enige keer dat men afgelopen jaar zo naar sprak over deze zangeres. Er is ons iets opgevallen de laatste tijd, namelijk een negatieve tendens rondom Maan. Heeft ze dan iets heel ernstigs gedaan? Nee, de zangeres wijzigde vorig jaar van carrièrekoers”, zegt hij in zijn podcast BOOS.
Hij vervolgt: “Maan blijkt zelf blij en tevreden over haar keuze om te switchen van muziekgenre, maar het sentiment over haar in de media is heel vaak heel negatief en soms zelfs haatdragend. Misschien eigenlijk wel extreem te noemen.”
‘Rot om te horen’
Om te beginnen: springt Tim hier in de bres voor een vriendinnetje? “Ik heb haar twee, drie keer ontmoet. Het is niet iemand waarmee ik op vakantie ga of op de verjaardag zit.”
Dan laat hij een aantal fragmenten horen waarin Maan wordt gebasht. “Het is eigenlijk rot om te horen, maar het illustreert wel goed hoe er met deze vrouw omgegaan wordt. Ik weet niet of Maan dit zelf hoort. Het lijkt me eigenlijk best wel naar om te horen. We beginnen bij Johan Derksen.”
‘Vrij intens’
Johan gaat te ver met het plagen van Maan, vindt Tim. “Die heeft zich vaker uitgesproken over Maan en dat doet hij op een vrij intense manier. De boodschap is eigenlijk: hij vindt dat zij niet kan zingen.”
“Het is opvallend, omdat er ook — en dat proef ik — een vorm van seksisme in zit. De oudere man die iets zegt over het kunnen en het handelen van een jongere vrouw, van een volwassen vrouw, die voor hem een soort van minder waard lijkt te zijn en waar hij echt woedend van wordt. Zo klinkt hij echt.”
Geslutshamed
Tim is daarnaast eveneens boos over een grap van Albert Verlinde. Over het gerucht dat Maan het gedaan zou hebben met Freek Rikkerink, riep de showkenner: “We dachten eerst dat we de enige mannelijke artiest gevonden hadden die Maan nog nooit gehad had, dus dat is wel knap!”
Ook niet leuk, vindt Tim. “Ze wordt geslutshamed. Het is iets slechts. Zo wordt het ook gezegd en er wordt om gelachen. En wat je je kan afvragen hierover is: waarom is dit relevant? Waarom is het relevant om op deze manier, op deze toon te spreken voor een miljoenenpubliek over een vrouw die haar leven leidt en muziek maakt?”
Goor en Tina
Daarnaast krijgen Gordon, John van den Heuvel en Tina Nijkamp nog een tik op de vingers. Gordon heeft zich volgens Tim negatief uitgelaten over Maans genreswitch, John heeft een grapje gemaakt over haar vermeende cokegebruik en Tina heeft gesuggereerd dat Maan negatief wordt beïnvloed door haar vriendje, een van de jongens uit Goldband.
Over Gordon: “Als je dat in de context ziet wat er over Maan gezegd wordt, is dat gewoon weer een radartje of een tandwiel in de radar die de lelijke kant op draait in het narratief over haar.”
Down the drain
Ook John gaat gewoon te ver, vindt Tim. “Stel nou dat iemand een probleem heeft met cocaïnegebruik, is dit dan de manier waarop je dat zegt?”
En Tina? Die is volgens hem seksistisch, net als Johan. “Als we het nou eens allemaal optellen, dan is het de drugsverslaafde paranoïde geworden slet die door het toedoen van haar vriendje helemaal down the drain is gegaan.”
Hij besluit: “Als je dit dus openlijk aan talkshowtafels en in krantenartikelen gaat doen, dan versterkt dit ook het beeld dat het kan, dat het normaal is dat je zo over muzikanten praat, over vrouwen praat, over mensen praat.”