Waarom houdt Arjen Lubach vast aan slecht scorende gasten? ‘Geld’

Waarom houdt Arjen Lubach vast aan het uitnodigen van gasten als hij daar zo afschúwelijk slecht mee scoort? Volgens mediacriticus Victor Vlam is daar maar één reden voor: “Het is goedkoop.”

Stephanie Louwrier en Arjen Lubach © NPO

Het is misschien wel het dieptepunt in de tv-carrière van Arjen Lubach: zijn uitzending van afgelopen woensdag waarin hij in opdracht van een gast — ene Stephanie Louwrier — in een stuk gember en in een citroen ging bijten. Die twee hadden echt de grootste lol met elkaar en de lachband draaide overuren, maar de mensen thuis? Verbijstering.

120 minuten

Tv-autoriteit Tina Nijkamp heeft de minutenanalyse opgevraagd en daaruit blijkt dat die Stephanie met d’r citroenen voor een recordaantal wegzappers heeft gezorgd. Het past in een trend: eigenlijk zorgen álle gasten van Arjen voor veel wegzappers, en dat heeft mede te maken vanwege de VPRO-lucht die om al die gasten heen hangt. Past niet bij RTL 4.

Waarom dumpt Arjen die gasten niet gewoon? “Er is een reden waarom dat best wel lastig is en dat komt omdat die gast toch al snel makkelijke opvulling is van de zendtijd”, legt mediacriticus Victor Vlam uit in De Communicado’s. “Lubach maakt per week vier afleveringen van dertig minuten en dat is 120 minuten televisie per week.”

Goedkoopblok

De gasten zijn gemiddeld twee keer per week te zien en hun blokjes duren gemiddeld 10 minuten, aldus Victor. “Dus dat is in totaal 20 minuten. Dat betekent dat in totaal een zesde van de zendtijd gevuld wordt door blokjes met gasten. En die totaal 20 minuten is veel makkelijker te produceren dan het produceren van een comedyblok.”

Het zijn bovendien altijd comedygasten die niets met de actualiteit te maken hebben. “Dus je kunt deze mensen lang van tevoren vastleggen, dat maakt het heel erg makkelijk. Je hoeft niet dagelijks te kijken wie er in het nieuws is, wie je gaat uitnodigen en wie wel wil en wie niet. Nee, je kunt gewoon aan het begin van het seizoen veel mensen vastleggen.”

Eén redacteur

Je hoeft daar maar één redacteur op te zetten, aldus Victor. “Maar als je de gasten schrapt, ga je iets schrappen wat heel weinig mankracht kost en dan moet je het vervangen door een comedyblok wat juist héél veel mankracht vergt.”

En dat kost natuurlijk veel meer geld. Toch vindt co-host Lars Duursma dit geen valide reden. Hij zegt: “Een van de argumenten die juist gebruikt werd bij de overstap naar RTL, is dat er meer mogelijk was en de redactie groter kon worden. Ik vind dit na de overstap naar RTL eigenlijk niet zo’n goed argument meer.”

RTL-directie

De RTL-top zal er volgens Victor ook niet blij mee zijn. “Ik denk dat ze daar bij de RTL-directie ook niet op zitten te wachten. Stephanie Louwrier: ik heb geen idee wie dat is. Het was ook geen goed onderdeel, hè, ze gingen een gember en een citroen eten. Ik vond het vrij gênant om te zien eerlijk gezegd.”

Richard Groenendijk scoorde als gast relatief beter, vervolgt hij. “Ik denk dus dat het werkelijke probleem is dat ze gasten hebben gekozen die veel te obscuur zijn. Die Arjen en zijn team hilarisch vinden, maar de rest van de wereld denkt: ik vind het niet per se leuke mensen.”

Geen Micha

Waarschijnlijk zal RTL aansturen op een ander gastenbeleid, denkt Victor. En als Arjen hoge kijkcijfers wil halen, dan zal hij zich daarnaar moeten schikken. “Ik denk dat dat uiteindelijk gaat gebeuren. Dat betekent dus dat je daar uiteindelijk in plaats van Micha Wertheim een Tijl Beckand gaat zien.”

“Ik vermoed dat ze die keuze wel gaan maken. Dat zal vermoedelijk het verlies qua kijkers beperken”, besluit Victor.

Mediacourant vraagt zich af, wat vindt u?

Zo'n Stephanie Louwrier, met d'r gember en d'r citroen: nog een keertje aan tafel bij Lubach?

Tussenstand

Laden ... Laden ...

Wat vindt u?

Alle polls

Moet Natacha Harlequin een tweede kans krijgen op tv?

Tussenstand

Laden ... Laden ...
Tips! Mail ons!

Zoek door de artikelen