Halina Reijn-film gebasht in Volkskrant: ‘Dit is een schadelijk cliché!’
Halina Reijn wordt behoorlijk hard aangevallen in de Volkskrant. Haar veelgeprezen film Babygirl wordt aan de schandpaal genageld. “De fantasie die zij ons verkoopt is een schadelijk cliché!”
De Volkskrant pakt groot uit met een opiniestuk van historicus Lotte Houwink ten Cate over de nieuwe film Halina Reijn. Zij is namelijk helemaal niet onder de indruk van Babygirl met hoofdrolspeelster Nicole Kidman. ‘Vrouwen zijn geen ‘babygirls’’, luidt de kop van het klaagstuk, dat momenteel een van de meest gelezen artikelen is op de krantensite.
Kruipen voor daddy
Nicole speelt in de film een techmiljonair die alles op het spel zet voor een grensoverschrijdende affaire op de werkvloer. Haar echtgenoot wil een gelijkwaardige relatie, ook in bed, maar: “Girlboss Romy wil wél kruipen voor een dominante daddy”, zo vat historicus Lotte het samen.
Bij haar jonge stagiair durft Nicole’s personage eindelijk onderdanig te zijn. Zó cliché, vindt ze het. “Naar mannen die zich seksueel laten domineren door vrouwen kijken we nauwelijks. Maar het verlangen van sommige vrouwen naar vernedering, wordt gretig verbeeld.”
Schadelijk cliché
Er zijn al vele films over gemaakt, aldus Lotte. “Sterker, de fantasie die Babygirl ons verkoopt – de in de buitenwereld succesvolle en geëmancipeerde vrouw wil zich privé aan een sterke man onderwerpen – is een schadelijk cliché dat als een rode draad door de westerse cultuurgeschiedenis loopt.”
Het stoort haar ook dat Nicole’s personage nauwelijks ter verantwoording wordt geroepen voor die relatie met haar stagiaire. “Als het een mannelijke baas betrof, ons moord en brand had doen roepen.”
Omarming
Al met al vindt ze het helemaal niets. “Babygirl speelt met conventies maar breekt er niet mee. Romy heeft een man nodig om haar te vertellen wie ze is, ze heeft verrassend weinig power.”
“Vrouwen zijn geen babygirls. Ze zijn net als mannen mensen wier keuzes politieke consequenties hebben.”