Waarom gaf Jan-Peter Balkenende vijftien jaar lang geen interview?
Jan-Peter Balkenende staat in het AD met een groot interview door Elodie Verweij. Waarom heeft de oud-premier vijftien jaar lang geen interviews gegeven? “Je moet nooit je opvolgers in de weg lopen.”
© NPO Vijftien jaar lang weigerde oud-premier Jan Peter Balkenende (69) ieder interview, maar nu verbreekt hij de stilte in een lang gesprek met Elodie Verweij, politiek journalist van het AD. Nieuwswaardig is het niet; de highlights zijn dat hij in zijn tijd als premier elke dag met zijn moeder belde en dat hij in zijn jeugd al wist dat zijn leven bijzonder zou worden.
Geen interviews
Jan Peter, tegenwoordig minister van staat, emeritus hoogleraar en adviseur bij accountantsbureau EY, koos lange tijd voor de luwte. Waarom heeft hij vijftien jaar lang geen interviews gegeven?
Hij vertelt: “Je moet nooit je opvolgers in de weg lopen. In mijn persoonlijke leven merk ik overigens iedere dag nog dat ik premier ben geweest. Ik maak regelmatig mee dat mensen op straat me bedanken voor mijn inzet voor het land. Laatst was er zelfs iemand die vroeg: wanneer komt u weer terug?”
Grote overstap
Hoe is het, om van de een op andere dag geen premier meer te zijn? “Daar groei je naartoe, al vond ik de overstap behoorlijk groot. Er werd tegen me gezegd: je hebt zo hard gewerkt al die jaren, waarom ga je niet een halfjaar met sabbatical? Maar dat past niet bij me.”
Uiteindelijk is Jan Peter een paar dagen op vakantie gegaan met zijn vrouw Bianca en hun dochter Amelie. “En daarna weer aan het werk gegaan.”
Niks verrassends
Journalist Ton F. van Dijk vindt het echt een heel saai interview geworden. “Wat is het nieuws?”, vraagt hij zich af op X.
Elodie verdedigt zich daarop: “Het geeft een mooi inkijkje in zijn leven!”
Ton sneert: “Niet eens. Hij vertelt helemaal niks verrassends, het zit allemaal op niveau van iemand die nergens echt iets over wil zeggen. Gemiste kans!”
AD-interview
Het AD-interview: