Jack van Gelder en Henri Bontenbal in tv-clash: ‘Extreem idioot!’

Henri Bontenbal en Jack van Gelder zijn op televisie met elkaar in de clinch geraakt over asielzoekers, abortus en zijn wens om met PvdA-GroenLinks samen te werken. “Dit is toch gewoon extreem idioot?”

Henri Bontenbal en Jack van Gelder © SBS

De opmars van het CDA in de peilingen oogt indrukwekkend, maar zegt vrij weinig aangezien leider Henri Bontenbal nog amper in de media is verschenen. Daar kwam gisteren verandering in: hij schoof aan bij De Oranjezomer. Belangrijk, want nu wordt duidelijk of het publiek hem omarmt of dat de opleving van zijn partij vooral op papier bestaat.

‘Gaat nergens over!’

Jack van Gelder omarmt Henri in elk geval niet. Hun tv-clash begint al snel als het over asielzoekers gaat, want Henri wil uitkomen op een migratiesaldo van 40 tot 70 duizend mensen erbij per jaar, terwijl Jack naar nul wil. “Dat gaat toch helemaal nergens over, jongens! We kunnen het niet aan! (…) Wij zijn het sociale afvoerputje van Europa!”

Daar is Henri boos over: “Jij doet heel veel uitspraken die soms gewoon niet kloppen. Als jij zegt: ‘We zijn het putje waar alles heen gaat’… Nederland neemt gemiddeld niet veel meer mensen op per hoofd van de bevolking dan andere Europese landen. Je moet in die verhalen eerlijk zijn.”

70.000 euro

Het CDA is niet streng genoeg op asielgebied, vindt Jack. “Wij zijn dichter bevolkt en we hebben het geld niet. We hebben geen geld voor zorg, onderwijs, woningbouw en politie. En wat zeggen we: ‘Kom lekker binnen!’ Er is een Somalisch gezin met vijftien kinderen, dat kost ons 70.000 euro, fantastisch!”

Gastvrouw Hélène Hendriks vindt dat Henri dit niet moet wegwuiven: “Hij zegt dit, maar dit is wel het gevoel van heel veel Nederlanders.”

Moslimlanden

Jack vindt types als Henri veel te ruimhartig. “Waarom gaan alle moslims naar westerse landen en niet naar andere moslimlanden?”

Als Henri aangeeft dat veel moslimlanden brandhaarden zijn, zegt Jack: “Indonesië is geen brandhaard. Daar kunnen ze naartoe!”

Henri: “Ja, maar worden ze daar toegelaten?”

Jack: “Ja, nu geef je het zelf aan! Wij zeggen: ‘Kom maar binnen!’, want andere landen nemen ze niet aan!”

‘Extreem idioot!’

Een ander twistpunt is Henri’s gedroomde coalitie. Als Hélène vraagt met wie hij wil samenwerken, ontwijkt hij dat eerst: “Ik wil een goede verkiezingsuitslag.”

Hélène: “Nee, dat is gelul. Nee, je geeft geen antwoord.”

Jack cynisch: “Daarom krijgt hij zoveel stemmen.”

Henri: “Nee, dit is echt te makkelijk.”

Jack: “Hij geeft geen antwoord!”

Dan geeft Henri aan met ‘alle middenpartijen’ te willen samenwerken. Vindt hij GroenLinks-PvdA een middenpartij? “Ja, ik vind nog van wel.”

Jack slaat vervolgens steil achterover. “Dat kun je toch niet menen? De oude PvdA, oké, maar GroenLinks? Dat is toch gewoon extreem idioot?”

‘Extreem idioot!’

Henri wekt ook ergernis als hij niet wil zeggen wat het CDA met kinderopvang wil. Tafelgast Job Knoester: “Dat vind ik zo’n slappe hap. Over twee maanden zijn de verkiezingen en dan ga je nu zeggen: ‘Dat ga je zien’? Je weet toch wat er in komt te staan?”

De politicus: “Ik kom met een programma dat door een commissie geschreven wordt.”

Jack blijft nog even hangen bij het vorige onderwerp: “Ik vind je een heel aardige gozer, daar gaat het niet om, ik vind het alleen opmerkelijk dat jij PvdA-GroenLinks niet te links vindt.”

Wilders’ tweet

Tijdens het reclameblok laat Geert Wilders van zich horen. Hij schrijft op X: “CDA wil migratiesaldo 70.000 per jaar, BBB wil 15.000 asielzoekers per jaar erbij. Ze maken Nederland helemaal kapot. Alleen de PVV zegt: NUL ASIELZOEKERS ERBIJ! Nederland is VOL!”

Twitterpolitiek, vindt Henri. Jack: “Henri, maar er zit iemand te twitteren en dat moet je niet doen, zeg je, maar je hebt het wel over 70.000 asielzoekers. Ik denk dat Nederland daar gek van wordt. Zorg nou eens voor de mensen die het land hebben opgebouwd sinds 1945. Als jij zegt 70.000 asielzoekers… (…) Ja, tussen 40 en 70 duizend, dat is belachelijk.”

‘Niet belachelijk!’

Henri vindt 40 tot 70 duizend mensen — zoveel mensen wonen er in Assen — per jaar erbij wel prima: “Nee, dat is niet belachelijk! We hebben een hele staatscommissie die daar een hele studie naar heeft gedaan.”

Jack: “Neem mij aan: als er een referendum komt morgen, dan word je om de oren geslagen.”

Tot slot clashen de heren ook nog over abortus. Al met al een behoorlijk pittige uitzending, die ook veel losmaakt op X.

De conclusie van talkshowkenner Victor Vlam? Hij schrijft op X: “Henri Bontenbal maakt de klassieke denkfout: als ik maar blijf praten, ben ik aan het overtuigen. Het was wollig, langdradig en bij vlagen esoterisch. Politiek is uiteindelijk ja of nee stemmen. De kiezer heeft recht op een concreet verhaal.”

Wat vindt u?

Alle polls

Vindt u Ilse DeLange een leuke persoonlijkheid?

Tussenstand

Aan het laden ... Aan het laden ...
Tips! Mail ons!

Zoek door de artikelen