Fidan Ekiz krijgt éindelijk diagnose, lijdt aan ADD: ‘Gelijk fiets kwijt’
Fidan Ekiz weet eindelijk aan welke aandoening ze lijdt, namelijk ADD, een subtype van de bekendere aandoening ADHD. “Ik vergeet waar mijn fiets staat”, zegt de 47-jarige presentatrice.
Al jaren koketteert Fidan Ekiz in haar columns met haar warrigheid: ze loopt er behoorlijk mee te koop dat ze vaak dingen vergeet, gezichten niet kan onthouden en chaotisch is. De presentatrice heeft er tálloze stukjes over geschreven. Na jaren volgt dan nu eindelijk de diagnose: ze lijdt aan ADD, een iets minder erg subtype van ADHD.
Fiets kwijt
ADD, dat staat voor attention deficit disorder, is een aandoening waarbij je een sterk verlaagd vermogen hebt om je aandacht erbij te houden. In de praktijk betekent dat voor Fidan bijvoorbeeld dat ze na het parkeren al gelijk haar fiets kwijt is. En dat ze daardoor niet meer terug kan.
De presentatrice schrijft in de Vrouw: “Al mijn hele leven verlies ik soms de grip op zaken. Ik vergeet waar mijn fiets staat, waar mijn sleutels zijn, ik raak de weg snel kwijt, heb moeite gezichten te herkennen, haal namen door elkaar, of raak het besef van tijd volledig kwijt. Ik ben snel afgeleid, onhandig, impulsief, hypergevoelig, chaotisch.”
ADD
Gelukkig weet Fidan nu waardoor het komt. “Nog niet zo lang geleden kwam ik erachter dat het ADD is. Alles viel op zijn plek. (…) Een psycholoog zei: ‘Tegen het middaguur heb jij al gedachten verwerkt waar een normaal mens de hele dag over doet.’ Doodvermoeiend.”
Ondanks die heftige aandoening slaat Fidan zich door het leven. “Ik zal nooit vergeten hoe Hugo Borst, te gast in onze talkshow, zag dat ik kort voordat we live gingen panisch op het namenplattegrondje keek. ‘Ik ben het, Huuugo’, grapte hij, terwijl hij op zijn borst tikte.”
“Met de juiste begeleiding functioneer je prima, gelukkig. Het herkennen is belangrijk.”